Genel

Uzmanın kafein hakkındaki beklenmeyen açıklaması şaşkınlık yarattı

Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’ün programına katılan bir uzman, bir fincan kahve içmenin aslında gün içinde kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabileceğini açıklayarak şaşırttı.

Uzmanın kafein hakkındaki beklenmeyen açıklaması şaşkınlık yarattı

Uzun saatler çalışabilmek ve uykuyu kaçırmak için tercih edilen kahvenin enerji seviyenizi nasıl tüketebileceğini tartışmak isteyen Dr. Mehmet Öz, uyku uzmanı Dr. Carol Ash’i TV programında ağırladı.

Çoğu insanın sadece uyanık kalmak için kahve içtiğini söyleyen Dr. Ash, “Kafein, beyindeki adenozin reseptörlerine bağlanıyor. Adenozin beyinde yorgunluğa neden olan bir nörokimyasaldır.” dedi.

SINIRLAMAK GEREKİYOR

Adenozin aynı zamanda uyku için baskı yaratmaktan da sorumludur ve onarıcı derin uyku durumunu kontrol eder. Kafein adenozine bağlandığında uyanıklığa neden olur, ancak adenosinin üretimini veya birikmesini durdurmaz.

Dolayısıyla, kafeinin etkisi geçince, vücudunuzda birdenbire ani bir şekilde taşan ve kazaya neden olan bir adenozin birikimi oluşur.

Dr. Ash, insanların geceleri sekiz ila dokuz saat uykuya ihtiyaç duyduğunu vurguladı ve herkesi öncelikle “ihtiyacı olan uykuyu almaya” teşvik etti.

İnsanların günde yalnızca bir veya iki fincan kahve içmesinin daha iyi olduğunu söyleyen Dr. Ash, içilen kafein miktarının sınırlanması gerektiğini tavsiye etti.

Kahve içenler dikkat! Sağlığımızla oynuyorlarİlginizi ÇekebilirKahve içenler dikkat! Sağlığımızla oynuyorlarDikkat çekici araştırma: Kahve mi önemli kafein mi?İlginizi ÇekebilirDikkat çekici araştırma: Kahve mi önemli kafein mi?Kafein faydalı mı zararlı mı?İlginizi ÇekebilirKafein faydalı mı zararlı mı?

Bu içerik faydalı mı?
EvetHayır

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reklam ajansı burs özel okul

https://hdfilmkeyfi.net/